motywacja czy samodyscyplina okiem kierowniczki

Motywacja czy może samodyscyplina – co mi pomaga w pracy

Motywacja czy może samodyscyplina – co mi pomaga w pracy

Motywacja jest stanem gotowości do podjęcia się określonego działania, aktywności.

Natomiast samodyscyplina to proces systematycznych działań w określonym kierunku.

Zatem zastanów się co tak naprawdę jest Ci potrzebne do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Dlaczego o tym piszę?

Zdarzyło mi się nie raz, nie dwa ? powiedzieć, że brakuje mi motywacji do pracy czy do dokończenia jakiegoś zadania lub jakiegoś działania. Czy naprawdę wynikało to z braku motywacji?  Po głębszych przemyśleniach na ten temat oraz przeczytaniu paru artykułów i książek ;), znalazłam odpowiedź.  Nie sądzę, muszę się przyznać, że to raczej lenistwo lub zmęczenie powodowało brak gotowości do podjęcia aktywności.

Motywacja a samodyscyplina

Pracując, często wykonuję zadania, które lubię i które sprawiają mi przyjemność. Nawet jeśli mam “gorszy dzień” zaczynam działać i motywuje mnie chęć osiągnięcia celu i ukończenia zadania lub sama satysfakcja z wykonywania danej aktywności, pracy.

Bazuję jednak nie na motywacji, lecz na samodyscyplinie. Sam fakt, że zaczynam wykonywać jakieś zadanie wynika z poczucia odpowiedzialności i samodyscypliny jaką sobie narzucam.

Co do zadań, za którymi nie przepadam lub po prostu ich nie lubię – robię bo muszę ?, żadna motywacja nie pomoże, nie zmieni mojego nastawienia.

Opieram się tylko na samodyscyplinie i poczuciu odpowiedzialności. Wiem, że to zadanie musi zostać przeze mnie wykonane czy mi się to podoba czy nie, bo inaczej ktoś inny na tym straci – bądź nie będzie mógł wykonać swojego zadania.

W ten sam sposób tłumaczę to ludziom, z którymi współpracuję – rozumiem, że niektóre zadania są męczące, nudne, itd.. ale są one konieczne z konkretnego powodu i ktoś musi je wykonać.

Motywacja

Co mnie motywuje w pracy – tak szczerze, z głębi serca? – Chęć osiągnięcia zamierzonego celu, ukończenia zadania, satysfakcja z własnej pracy, z pokonania własnych barier, wyjścia ze strefy komfortu, chęć nauczenia się czegoś nowego, rozwijania swoich umiejętności i kompetencji.

Czy jeżeli dostałabym premię za wykonanie jakiegoś nudnego bądź męczącego zadania byłabym bardziej zmotywowana?

Jednorazowo, być może (pewnie tak 🙂 – nie oszukujmy się – pieniądze są ważne :)), choć mój stosunek do tego zadania by się nie zmienił. Nie wykonałbym tego z przyjemnością i uśmiechem na twarzy ?.  I raczej nie zrobiłabym tego powtórnie z własnej woli (jeśli bym nie musiała ;)).

Samodyscyplina

Moment, w którym ktoś dostrzeże i doceni, wykonanie, efekt mojej pracy wpływa motywująco na moją samodyscyplinę. To powoduje, że chętniej zabieram się zadań, których po prostu nie lubię, wydają mi się nudne lub są męczące i czasochłonne.

Czy to oznacza, że jestem próżna i chcę być wychwalana na każdym kroku?

Nie. Stanowczo nie 🙂

Wiem w czym jestem dobra, jakie są moje mocne strony. Znam siebie na tyle, że wiem, w których zadaniach czuję się dobrze a z którymi sobie nie radzę.

Poza tym, jestem odpowiedzialne i zdaję sobie sprawę z tego, że moja praca (moje zadania, aktywności) to tylko kilka puzzli w całej układance. Jeśli chcemy ( w zespole) ją całą ułożyć, to każdy musi dorzucić swoje puzzle do całości.

 

Bądźmy realistami, nieważne jakie zajmujemy stanowiska, nie da się polubić wszystkich zadań, aktywności jakie są od nas wymagane. Motywacja sama nie przyjdzie :), nie oczekujmy pochwał na każdym kroku.

Weźmy byka za rogi i stawmy mu czoło.

Bądźmy odpowiedzialni za naszą pracę, pracujmy nad samodyscypliną – wykonujmy zadania nawet jeśli wydają nam się nudne lub po prostu głupie i zbędne – choć w przypadku takiego wrażenia warto porozmawiać z przełożonym – ona /on powinna wyjaśnić sens lub cel danego zadania.

Szukajmy motywacji do działania stosując np. technikę małych kroków.

 

A jak jest u Ciebie? Motywacja czy raczej samodyscyplina?

Pomyśl o tym tak szczerze i odpowiedz sobie lub skomentuj artykuł. 🙂

Gdy dojdziesz do takich samych wniosków jak ja, nie będziesz czekać na motywację z zewnątrz, gwarantuję Ci, że zaczniesz działać!

 

Powodzenia,

Ola | Kierowniczka 😉

Pobierz premię
Posted in kierowanie zespołem.

Zgadzasz się z treścią artykułu? Skomentuj!