przeprowadzic rekrutacje pracownika Okiem Kieorwniczki

Jak przeprowadzić rekrutację ?

Jak przeprowadzić rekrutację pracowników lub pracownika?

Też kiedyś stanęłam przed takim pytaniem. Duże firmy korzystają z usług działu HR lub zewnętrznych firm, jeśli Ty nie masz takiej możliwości to chcąc, nie chcąc musisz zdobyć takie umiejętności :).

Wracając do mnie,  nie za bardzo wiedziałam jak mam się zabrać za przeprowadzenie rekrutacji pracownika, tak od A do Z. Powiem Ci jedno, z każdą kolejną rekrutacją wprowadzałam udoskonalenia, aż w końcu doszłam do punktu, w którym byłam zadowolona i wiedziałam, na co należy lub warto zwrócić uwagę w trakcie tego procesu.

Potraktuj ten artykuł jako wskazówkę, inspirację. Dopasuj ten proces pod swoje potrzeby i oczekiwania. Nie dam Ci gotowych rozwiązań o czym należy rozmawiać, jak ma wyglądać ogłoszenie przyciągające tłumy lub konkretna rozmowa z potencjalnym kandydatem, opowiem Ci za to o moich praktykach w tym temacie.

Cały proces rekrutacji potraktuj jako projekt, ustal konkretny harmonogram i  czas na każdy z etapów. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się dlaczego to moim zdaniem istotne.

Najlepiej przygotuj sobie plan A i plan B :). Już wyjaśniam o co chodzi.

PLAN A

Zakłada małą ilość chętnych kandydatów, co przekłada się na krótszy czas całej rekrutacji.

 1. Publikacja ogłoszenia
 2. Spotkania z kandydatami spełniającymi wymagania wraz z np. testowaniem umiejętności specjalistycznych
 3. Wybór kandydata idealnego 🙂

PLAN B

Zakłada dużą ilość chętnych kandydatów, co przekłada się na dłuższy czas całej rekrutacji oraz więcej wątpliwości co do wyboru TEGO IDEALNEGO kandydata – tym samym potrzebujesz więcej czasu na podjęcie właściwej decyzji. W tym planie, przemyśl czy nie warto zorganizować 2 spotkań z kandydatami np. pierwsze ogólna rozmowa dotycząca pracy a druga sprawdzająca konkretne umiejętności lub kompetencje osób zainteresowanych. To pozwoli Ci na wstępną „selekcję” (nie lubię tego słowa, ale cóż…) potencjalnych pracowników.

A teraz przejdźmy do konkretów.

OGŁOSZENIE

Ogłoszenie powinno zawierać, przynajmniej, 3 główne elementy:

 • Stanowisko, na które poszukujesz pracownika – dobrze jest dodać krótki opis
 • Wymogi  – Umiejętności bądź kompetencje, które osoba ubiegająca się o to stanowisko musi posiadać (pamiętaj jednak, że niektóre kompetencje pracownik może nabyć już po zatrudnieniu, dobrze jest się skupić tutaj na priorytetach – kluczowych umiejętnościach, bez których kandydat w ogóle nie jest w stanie pracować np. znajomość języka obcego – powiedzmy chińskiego bez którego nie będzie w żadnym wypadku mógł się komunikować z Klientem ;)). Dodatkowo możesz dorzucić umiejętności/ kompetencje, które będą mile widziane jak np. obsługa komputera – ale nie jest to koniecznością, gdyż brak tego typu umiejętności nie dyskwalifikuje kandydata
 • Oferta –  zastanów się co Ty oferujesz pracownikowi, poza pracą i wspaniałą przełożoną(-ym) rzecz jasna 😉

To w zasadzie 3 główne tematy, jednak poza tym, istnieje również aspekt prawny, zwłaszcza teraz, gdy od maja życie wchodzi ustawa o RODO (ochrona danych osobowych). Należy poprosić kandydata umieszczenie klauzuli dotyczącej wyrażenia zgody na temat przetwarzania danych osobowych w celach rekrutacyjnych – ten temat najlepiej skonsultować to z prawnikiem.

Po napisaniu ogłoszenia, zastanów się gdzie chcesz go opublikować (tzn. czy na bezpłatnych portalach, w grupach na Facebooku lub być może zainwestujesz w płatne portale dedykowane poszukiwaniu pracy bądź pracownika) i przez jaki czas będzie ono wyświetlane. Pamiętaj! Kandydat idealny może wysłać do Ciebie CV nawet w ostatnim dniu publikacji, daj więc szansę każdemu.

Weź to pod uwagę ustalając harmonogram całego procesu rekrutacyjnego, jak i spotkań z kandydatami.

Bardzo miłą (i profesjonalną) praktyką jest wysyłanie odpowiedzi zwrotnej do kandydatów, z podziękowaniem za przesłane CV oraz poinformowanie ich o trwaniu procesu rekrutacji.

SPOTKANIA Z KANDYDATAMI

Po wyborze kandydatów spełniających kluczowe wymagania do pracy na danym stanowisku,  przechodzimy do spotkań. Rozmowy kwalifikacyjne mają na celu utwierdzenie Cię w przekonaniu, że to co jest napisane w CV faktycznie potwierdza umiejętności osoby, która się z Tobą spotyka. Nie jest to łatwe zadanie. Ja, poza sprawdzeniem priorytetowych umiejętności, w trakcie przeprowadzania rekrutacji, staram się choć trochę poznać taką osobę. Pytam o naprawdę różne tematy profesjonalne/ biznesowe, ale również o zainteresowania i hobby.  Taka już jestem, że lubię wiedzieć z kim ewentualnie przyjdzie mi współpracować :).

Aby sprawdzić wiedzę lub umiejętności techniczne możesz przygotować test, scenkę rodzajową, itd. Bądź kreatywna(-y) :).

Umawiając spotkanie z zainteresowanymi osobami dobrze jest poprosić o informację jeśli dany kandydat nie będzie mógł się stawić na rozmowie. Po rozmowie telefonicznej z kandydatem warto wysłać mail lub sms z potwierdzeniem daty oraz miejsca (adres z nazwą firmy) spotkania.

Jeśli to Twoje pierwsze spotkania, najlepiej przygotować plan rozmowy, aby uniknąć stresu i nie zapomnieć o czymś istotnym. Nie mówiąc już o tym, że jeśli harmonogram spotkania jest spójny (nie skaczesz z tematu na temat) to wypadasz bardzo profesjonalnie 🙂

Przykładowy plan, czyli taki jaki ja stosowałam:

 1. Przedstawienie się (kim jestem – jakie stanowisko zajmuję i czym się mniej więcej zajmuję)
 2. Wprowadzenie – opis firmy i jej działalności, profil firmy
 3. Opis stanowiska wraz z ogólnym zakresem obowiązków
 4. Przedstawienie się kandydata – kim jest, dlaczego szuka pracy/ zmienia pracę, ewentualnie czym zajmował się w poprzedniej pracy, jakie miał obowiązki, które najbardziej lubił, które mniej 😉 ….
 5. Sprawdzenie kompetencji kandydata – test, scenka, rozmowa w języku obcym, itp…
 6. Luźna rozmowa na temat zainteresowań/ hobby lub tego co lubi robić, jakie książki czytać, itd..
 7. Rozmowa na temat oczekiwań finansowych 🙂
 8. Opis procesu rekrutacji w firmie (daty rozmów, zakończenia rekrutacji,  ewentualnego szkolenia, rodzaj umowy, itd..)
 9. Czas na pytania i odpowiedzi

Weź pod uwagę czas jaki może zająć Ci taka rozmowa, sprawdź w kalendarzu czy nie będzie kolidować z jakimś pilnym telefonem/ zadaniem (jeśli np. się przedłuży). Zawsze możesz przećwiczyć swoją “rolę” 😉 i w ten sposób sprawdzić ile czasu to zajmie.

WYBÓR IDEALNEGO KANDYDATA

Tu niestety brak praktycznych wskazówek, sugestii :). Wszystko zależy od Ciebie, Twojej intuicji i umiejętności sprawdzenia czyichś kompetencji. Nie powiem Ci, że intuicja mi zawsze dobrze podpowiadała, że ani razu się nie zawiodłam. Zdarzyło mi się, niestety, że kandydat, który w trakcie rozmów wydawał się idealny, w pracy kompletnie się nie sprawdził. Takie jest życie, nie należy się tym przejmować tylko wyciągać wnioski (zastanowić się co spowodowało, że obdarzyłaś(-eś) kogoś zaufaniem i starać się o tym pamiętać na kolejnych spotkaniach :)). To, czego mnie nauczyło doświadczenie, to stawianie niejednokrotnie na kandydatów, którzy może nie mieli zbyt wielkich kompetencji, ale byli bardzo zdeterminowani, emanowali wręcz chęcią do pracy. Potrafili dowieść, że danie im szansy było bardzo dobrą decyzją! Każdego dnia udowadniali sobie i innym, że mimo przeszkód potrafią walczyć i małymi krokami dążyć do celu, tak aby w końcu go osiągnąć! – Ja też byłam takim kandydatem… wdzięczność, za szansę czuję do dziś! 🙂

I już na zakończenie…

Po zakończeniu rozmów i wybraniu jednej osoby, bardzo miłym (i profesjonalnym) gestem jest wysłanie maila z informacją o zakończeniu rekrutacji, z podziękowaniem za poświęcony czas (tak, czas kandydata jest on równie cenny jak Twój, nie należy o tym zapominać) i szczerymi życzeniami osiągania sukcesów w życiu zawodowym. Kto wie, może za jakiś czas znów się spotkacie, warto więc pozostawić po sobie miłe wspomnienie.

Powodzenia! Trzymam kciuki!

Ola

Pobierz premię
Posted in kierowanie zespołem.

Zgadzasz się z treścią artykułu? Skomentuj!